Menu
Czupurek
  • Dla rodziców
  • Dla specjalistów
  • Poznaj nas
  • Kontakt
Czupurek

Czym zajmuje się OSTEOPATA?

Napisano dnia 5 stycznia 2021

Tak naprawdę nie łatwo powiedzieć, czym zajmuje się Osteopata. Można powiedzieć, że wszystkim ale jest to trudne do zrozumienia. Jak idziemy do lekarza ortopedy czy neurologa najczęściej specjaliści skupiają się na miejscach bolesnych.

Natomiast osteopata stara się odnaleźć źródło i przyczynę problemu z jakim zgłosił się pacjent. Dlatego zawsze pracujemy z całym ciałem, na korzyść miejsca bolesnego. Wykorzystując system powięziowy mięśniowy naczyniowy czy nerwowy.

To samo odnosi się do noworodków i niemowlaków. Tutaj bardzo ważny jest kontekst samej ciąży czy porodu i zaburzenia jakie mogą się pojawić.

KIEDY POWINNIŚMY UDAĆ SIĘ NA KONSULTACJĘ DO OSTEOPATY?

Uważam, że każdy maluszek powinien przejść przez ręce osteopaty, bez względu czy coś nas niepokoi czy nie. Sama ciąża czy poród jest już dużym wydarzeniem, stresem i obciążeniem zarówno dla organizmu kobiety i dla maluszka w brzuchu.

Wskazana jest konsultacja u specjalisty jeżeli nasza pociecha ma problemy:

–  z kolkami,

– ze ssaniem,

– ze znacznym ulewaniem podczas karmieni lub tuż po,

– z zaparciami,

– z usypianiem, przesypianiem nocy

– kiedy dziecko jest niespokojne, płacze bez przyczyny (tzw. nieutulony płacz).

Jeżeli widzimy, że dziecko: układa się  asymetrycznie (bananek), pręży się, układa się na główce i miednicy(skorpinek).  Jeżeli widzsz, że główka jest zniekształcona lub nadmiernie spłaszczona z tyłu, to warto udać się wizytę po to, żeby uniknąć zaburzeń rozwoju psychoruchowego u dziecka w przyszłości. 

JAK WYGLĄDA PIERWSZA KONSULTACJA?

Terapia zaczyna się od szczegółowego wywiadu na temat przebiegu ciąży i porodu. Zawsze pracę z maluszkiem zaczynam od obserwacji  – jak się rusza i jakie ma zachowania społeczne. Dzieciaczki badane są pod kontem neurologicznym i ortopedycznym. Jeśli w trakcie badania znajduję jakieś zaburzenia czy ograniczenia automatycznie poddawane są one terapii.

Często rodzice myślą że dzieci cierpią podczas terapii, bo dzieci często płaczą. Wtedy uspokajam rodziców, że ten płacz jest wynikiem niepokoju dziecka i uwalnianie zablokowań w ciele na poziomie neurologicznym, do których często dochodzi podczas ciąży czy porodu.

CZY MOŻEMY JAKOŚ POMÓC DZIECKU W DOMU?

Każdy rodzic dostaje wskazówki jak zaopiekować się swoim dzieckiem, w zależności od problemu z jakim zgłasza rodzic. Są to najczęściej proste zadania, ćwiczenia, które pomagają utrzymać efekt do kolejnej wizyty.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

©2022 Czupurek | Powered by SuperbThemes & WordPress